سپاس از شکیبایی شما ...!

0 %
دکتر علی قوامی
جراح کسب و کار
دکترای تخصصی کارآفرینی فناوری
عضو انجمن AMA بازاریابی آمریکا
 • تلفن ثابت :
  3889 2842 (21) - 98+
 • تماس اینترنتی :
  6 90009 6 (530) - 1+
خدمات تخصصی من :
کوچینگ
مشاوره
منتورینگ
تخصص‌ها و تجارب :
سرمایه‌گذاری
راه‌اندازی کسب و کار
برندسازی شخصی و شرکتی
بازاریابی و فروش
رونق کسب و کار
توسعه کسب و کار
تجارت بین‌الملل
مشاور در کشورهای :
 • آمریکا
 • استرالیا
 • افغانستان
 • امارات
 • انگلستان
 • ایران
 • بلژیک
 • ترکیه
 • پرتغال
 • سوئد
 • فرانسه
 • کانادا
 • مالزی
 • هلند
 • هندوستان

دیجیتال برندینگ | 3 تصور اشتباه در رابطه با برندینگ شخصی و نحوه اصلاح آنها

13 مهر 1395

قبل از هر چیز به این نکته اشاره می‌کنم که: همه ما دارای یک برند شخصی هستیم، چه دوست داشته باشیم یا نه!!! اما سؤال اساسی که من برای شما دارم این است: شما برای بازاریابی و شناساندن این برند چه‌کاری انجام می‌دهید؟ تصورات غلط چندی در مورد برندینگ شخصی وجود دارد، و در این مطلب می‌خواهم زمانی را به تعدادی از این موارد اختصاص داده و این موضوع را تا حدودی در رابطه با آنها روشن کنم.

در ادامه، به سه مورد از معمول‌ترین مسائل مرتبط با برندسازی شخصی اشاره می‌کنم که پیش از این توسط افراد دیگری به آنها اشاره‌شده است. درواقع هدف من این است که شما پس از خواندن این مقاله، اطلاعات بهتری در مورد ارزش واقعی برندسازی شخصی و چگونگی کسب بیشترین منافع از آن بدست آورید.

مسائل مرتبط با برندینگ شخصی:

1- خارج از کنترل ماست

زمانی که بر شغل، حرفه و زندگی شخصی خودمان بدون صرف وقت برای در نظر گرفتن نتایج آن بر اعتبار خودمان تمرکز می‌کنیم، در حقیقت در حال باز گذاشتن میدان برای از کنترل خارج شدن برند شخصی خودمان هستیم.

با این وجود، اگر زمانی را برای نظارت کردن، نگهداری و توجه از برندینگ شخصی خودتان صرف کنید، کنترل موردنیاز نسبت به آن را بدست آورده‌اید.

اگر شما مایل به سرمایه‌گذاری منابع موردنیاز برای برندسازی شخصی باشید، به‌راحتی می‌توانید کنترل آن را بدست بگیرید. ممکن است هزینه‌هایی برای شما داشته باشد، یا حتی ممکن است نیاز به زمان به نسبت زیادی داشته باشد، اما به‌هرحال چیزی است که در صورت تمایل به کنترل داشتن بر برداشت دیگران از خودمان باید پذیرای آن باشیم.

2- فرایند بسیار زمانبری است

بله، برندسازی شخصی فرایندی بسیار زمان‌بر است. شما از طریق وبسایت و شبکه‌های اجتماعی حضور آنلاین خودتان را تجربه می‌کنید و از طریق شبکه‌سازی و رویدادها و ملاقات شخصی هم حضور آفلاین خودتان را تجربه می‌کنید.

باز هم تکرار می‌کنم که “بله، برندسازی شخصی فرایندی زمان‌بر است، اما شما نباید به این فرایند زمان‌بر شدت بیشتری بدهید. اگر بصورت درست و مناسب برای فعالیت‌های برندسازی خودتان آمادگی لازم رادارید، پس مطمئناً منابع لازم برای کارایی بیشتر و درنتیجه ذخیره و صرفه‌جویی در زمان را هم در اختیاردارید.

دریافت خدمات مشاوره فروش و مشاوره افزایش درآمد

همه ما برنامه کاری بسیار شلوغی داریم که با مسئولیت‌های کاری و شخصی پرشده‌اند و اینگونه به نظر می‌رسد که برندسازی شخصی تعهدی است که ما برای آن زمان کافی در اختیار نداریم. با این وجود، همه ما باید زمانی را برای بررسی چگونه دیده شدن در نظر دیگران صرف کنیم.

اگر برند ما، ما را در نظر دیگران فردی دور از دسترس و غیر صمیمی نشان می‌دهد، این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که بطور معمول فرصت‌های زیادی را از دست می‌دهیم، خصوصاً در دوره کنونی که حضور و ارتباط در شبکه‌های اجتماعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. البته مطمئنم که شما اصلاً دوست ندارید که در واقعیت چنین شرایطی برای شما پیش بیاید، درست است؟

یکی از راه‌های مناسب برای عدم دچار شدن به چنین شرایطی استفاده از راه‌ها و تکنیک‌های مدیریت زمان به‌منظور بالا بردن کارایی تلاش‌ها و فعالیت‌های خودمان است که از طریق تکنیک‌های مدیریت زمان قابل انجام شدن است که به دلیل عدم ارتباط این تکنیک‌ها با موضوع این مطلب دیگر از نام بردن آنها در اینجا خودداری می‌کنم.

3- برندسازی شخصی از جنبه انسانی بودن ما کم می‌کند

چندی پیش مطلبی با این مضمون خواندم که می‌گفت اینکه خودمان را “برند” بنامیم یک نکته منفی به‌حساب می‌آید، چراکه باعث می‌شود از جنبه انسانی ما کاسته شود.

البته من دقیقاً منظور نویسنده این مطلب را متوجه شده و درک کردم، اما درواقع، هیچ انکار یا اجتنابی از پذیرش اینکه زندگی ما اجتماعی است و در حال حاضر بصورت آنلاین تحت برندسازی قرارگرفته وجود ندارد و نمی‌تواند وجود داشته باشد.
آیا تاکنون نام خودتان را در سایت گوگل جستجو کرده‌اید؟ به شما قول می‌دهم که با انجام این کار به نتایج مختلفی از سابقه فعالیت آنلاین خود در شبکه‌های اجتماعی یا … بدست خواهید آورد. این سوابق می‌تواند شامل حضور آنلاین شما در فضای شبکه‌های مجازی، یک وبسایت خاص یا دیگر فعالیت‌ها در محیط آنلاین باشد.
تمامی وبسایت ها، پست‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی داشتید یا در زیر آنها نظری را درج کرده‌اید و تمامی وبسایت ها، همه و همه جزئی از داستان حضور شما در فضای مجازی بوده‌اند.

اگر از این سابقه و داستان تحت عنوان برند خودمان نام ببریم، تنها راهی بسیار ساده برای توضیح حضور آنلاین خودمان در دنیای دیجیتال است، راهی که همه قادر به درک و فهم صحیح آن باشند.
این کار، در حقیقت موجب کم شدن از صفات انسانی ما نمی‌شود، بلکه بیش‌ازپیش موجب شناخته شدن و احترام گذاشته شدن به ما به‌عنوان انسانی امروزی می‌شود.

دکترعلی قوامی | منتور کسب و کارحتما بخوانید : اشتباه رایج شرکت های ایرانی در علامت تجاری 

کار و فعالیت بر روی برند شخصی خودتان راهی مؤثر برای ارائه چهره و صدایی به نام و اثر خودمان است. زمانی که بصورت فعالانه در حال شکل دادن به برند خودتان هستید، به دیگران اجازه می‌دهید تا شما را بشناسند، به شما اعتماد کنند و احترام بگذارند.

بنابراین:

 1. ما می‌توانیم به نوعی کنترل بر برند شخصی خودمان داشته باشیم، البته اگر حاضر به سرمایه‌گذاری از منابع موجود خودمان برای آن داشته باشیم.
 2. برندسازی شخصی در صورتی که همراه با سهل‌انگاری و عدم برنامه‌ریزی باشد، فرایندی بسیار زمان‌بر است.
 3. برندسازی شخصی بجای فاقد شرایط انسانی ساختن ما، درواقع قادر به ایجاد فرصت برای شما جهت شناخته شدن توسط دیگران است.

برندسازی شخصی یکی از مواردی است که شما با رفتار خود بصورت فعالانه یا آن را به سرمنزل مقصود هدایت می‌کنید یا اینکه آن را به بیراهه می‌کشید. همچنین توجه به این نکته حائز اهمیت است که نظارت یا عدم نظارت شما بر این موضوع اهمیت خاصی ندارد، حضور شما در فضای مجازی یا غیرمجازی به‌هرحال در سوابق شما ثبت و ضبط می‌شود، حتی بدون اینکه متوجه آن باشید.

ارسال شده در برندسازی و مدیریت برندبرچسپ ها: